Kontaktai

Zombiai serveriai, kuriems labai patinka jūsų elektra

2015.08.28

Zombiai gali norėti ne tik jūsų smegenų, bet ir elektros energijos. Jie tyliai tyko serverinėje, nieko naudingo nedaro – tik nepaliaudami didina sąskaitas už elektrą.

Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasdienes tinkle vykstančias operacijas aptarnauja net 12 milijonų serverių. Tačiau tas pats tyrimas parodė, kad ne visi jie dirba išsijuosę – iki 30 proc. minėtų serverių tiesiog burzgia, naudoja elektros energiją ir neatlieka jokių užduočių arba atlieka jų labai mažai.

Jei tokie zombiai bent 40 proc. sumažintų sunaudojamos elektros energijos kiekį, būtų sutaupyta 39 mlrd. kilovatvalandžių arba 3,8 mlrd. JAV dolerių. Tiek elektros energijos užtektų aprūpinti 3,5 mln. namų JAV.

Bendrovė Hewlett Packard skaičiuoja, kad tokie serveriai suvalgo apie trečdalį visų standartinio ir gyvo serverio priežiūros kaštų. Reikia nepamiršti, kad zombiams reikalinga ne tik elektra, bet ir mokamos programinės įrangos licencijos bei atsarginių kopijų ir tinklo sprendimai.

Tiesa, tyrimo autoriai pastebi, jog didžiosios bendrovės, pavyzdžiui, Google ar Facebook, savo duomenų centrus prižiūri tinkamai – didesnį rūpestį kelia mažos ir vidutinio dydžio serverinės, naudojamos bendrovių. Neretai jos būna pastatytos toliausiame biuro kampe, į kurį užklystama tik tada, kai kas nors pradeda neveikti. Tyrimo autoriai teigia, kad tokios bendrovės tiesiog nežino, kad pas jas susidarė minėta situacija arba žino, bet bijo išjungti nenaudojamus serverius savo duomenų centruose.

Kaip susidoroti su šia problema? Tikriausiai paprasčiausias būdas – naudoti duomenų centrų infrastruktūros valdymo (DCIM) sprendimus. Pastarieji leidžia realiu laikui matyti serverių užimtumą, elektros energijos sunaudojimą ir dar begalę kitų naudingų duomenų. Taip pat DCIM padeda logiškai paskirstyti darbus, kad turimi serveriai būtų išnaudojami optimaliai.

Tačiau situacija kol kas smarkiai nesikeičia. Apie serverius-zombius šnekama jau gana seniai – dar 2009 metais atliktas McKinsey tyrimas atskleidė, jog trečdalio tirtų serverių pajėgumų išnaudojimas siekė vos 3 procentus – o šiandienos tyrimų rezultatuose matomos tos pačios tendencijos.