Kontaktai

Suomija – būsima duomenų centrų gigantė?

2015.12.04

Duomenų kiekiui nuolat augant, proporcingai didėja ir naujos skaitmeninės infrastruktūros poreikis jam aptarnauti. Boston Consulting numato, jog iki 2020 m. Europoje atsiras virš 60 naujų didelių duomenų centrų ir Suomija tikisi nugriebti didelę jų dalį. Praeityje garsi miškų pramone ir Nokia mobiliaisiais telefonais, šiuo metu valstybė yra priversta ieškotis naujų ekonomikos augimo variklių. Šalis siekia savo šiaurines vietoves ir stabilią aplinką panaudoti kuriant pasaulinius duomenų centrų klasterius.

Suomijos lūkesčiai nėra be pagrindo. Jau šiuo metu didžiosios bendrovės Google, Yandex ir Microsoft statosi duomenų centrus šioje Šiaurės Europos valstybėje. Oxford Research ataskaitoje apie Suomijos galimybes duomenų centrų rinkoje, teigiama, kad šių trijų didžiųjų įmonių investicijos siekia net 1,3 mlrd. eurų. Būtent tokio tipo duomenų centrus Suomija yra pasiryžusi priimti: numatoma, kad per ateinantį dešimtmetį šio sektoriaus investicijos prisidėtų prie ekonominio augimo 11 mlrd. eurų.

Vienas didžiausių Suomijos privalumų, savaime suprantama, yra klimatas ir geografinė padėtis. Nors oras ne visai kaip Arktyje, tačiau pakankamai šaltas vėsinti serveriams ir taip sumažinti išlaidas. Be to, Suomija yra ganėtinai netankiai apgyvendinta šalis su daugiau nei 180 tūkst. ežerų, o tai reiškia didelį vandens kiekį atsinaujinančios energijos ir aušinimo reikmėms. Šalies plotas didelis sąlyginai nedideliam gyventojų skaičiui (mažiau nei 5,5 mln.), todėl vyriausybinė agentūra Invest išskyrė galimus plotus ateities duomenų centrams valstybėje. Iš viso buvo nustatytos 36 lokacijos su virš 5 mln. kv. m. ploto statyboms ir bendra 1500 megavatų elektros galia. Tokių skaičių turėtų užtekti apie 15 super duomenų centrų.

Vis tik Suomijos didžiausias pranašumas prieš kitas valstybes yra energija. Pasak Suomijos darbo ir ekonomikos ministerijos verslo ir inovacijų skyriaus vadovo Severi Keinälä, Suomija sumažino elektros energijos mokestį duomenų centrams iki tokio paties lygio, koks taikomas pramonei. Todėl pagal šį rodiklį Suomija tapo itin konkurencinga Šiaurės Europoje. Taip pat Suomijos energetikos tinklas yra pats stabiliausias pasaulyje, metinis pasiekiamumo lygis rodiklis yra 99,99946 proc.

Ateinantys penkeri metai turėtų būti kritiškai svarbūs šaliai. Šiuo metu Suomija kuria įgūdžių ekosistemą, kurios tikslas – apimti visus duomenų centrų paslaugos tiekimo grandinės elementus nuo projektavimo ir statybos iki naudojimo ir valdymo. „Iš užsienio girdime, kad turime daug patirties ir žinių Suomijoje, bet viskas ne vienoje vietoje. Todėl svarbu, siekiant patenkinti klientų poreikius, kurti tokią ekosistemą, kurioje visi pasitelkia savo žinias dirbdami kartu“, – tikina duomenų centrų klasterio paslaugas teikiančios įmonės Digitice verslo plėtros vadovas Timo Kemppainen.