Kontaktai

Nešvarųjį Silk Road slėpęs žaliasis islandų duomenų centras

2015.06.19

Turbūt daugelis yra girdėję apie giliąją ir nematomą interneto pusę (angl. dark net), kurios neranda Google, o tinklalapių adresai tėra raidžių ir skaičių kratiniai. Ten keletą metų sėkmingai veikė ir garsus šios interneto dalies taškas – kvaišalų, ginklų ir kitų ne visai legalių prekių parduotuvė Silk Road. JAV teisėsaugos institucijos keletą metų aktyviai įvairiais būdais bandė rasti Silk Road savininkus bei jo buvimo vietą. Galiausiai slaptumas neišgelbėjo – jo savininką išdavė paprasta žmogiška klaida. Labai įdomiai ir išsamiai visą paieškos procesą aprašė Wired.

O kodėl apie tai rašome mes? Be abejo, kad dėl duomenų centrų. Paaiškėjo, jog Silk Road slėpėsi Islandijoje esančiame centre skambiu pavadinimu Thor.

Pastarasis teisėsaugininkams paliko didelį įspūdį. Kaip rašo Wired: „Koks duomenų centras turi fojė? Toks, kurio paradinė pusė padengta spindinčiu stiklu, grindys neturi nė dėmelės, o viduje veikia pirmasis pasaulyje nulinės emisijos super kompiuteris. Thor atrodė kaip iš ateities. Už fojė plytėjo buvęs aviacijos angaras, kuriame stovėjo dviejų aukštų, ryškiai mėlynas jūrinis konteineris pilnas serverių.“

Pats duomenų centras yra įkurtas sename aviacijos angare, kuriame stovi jūriniai konteineriai pilni tarnybinių stočių. 2012 metais čia įsikūrė pirmasis super kompiuteris, maitinamas elektros energija, pagaminta išskirtinai tik iš atsinaujinančių išteklių – vandens ir geoterminės energijos. Tuo metu pasaulyje analogiškai energija aprūpinamo tokio galingo kompiuterio (35 teraflopai) nebuvo. Dėl šio sprendimo bei pigios elektros Islandijoje, Thor veikimui reikalingos energijos kaina buvo žymiai mažesnė, lyginant su sąnaudomis, patiriamomis žemyninėje Europos dalyje. O duomenų centro lokacija – sala – visiškai netrukdė nei superkompiuterio, nei paties centro veiklai – Islandiją su Škotija, Norvegija ir Kanada jau tada jungė trys šviesolaidiniai kabeliai, leidžiantys perduoti duomenis 9 TB/s greičiu.

Thor savininkai kaip didžiausią duomenų centro privalumą įvardina tai, kad jam naudojama švariausia energija iš natūralių ir atsinaujinančių Islandijos energijos šaltinių, todėl šis duomenų centras turėtų dominti tą verslą, kuris yra itin suinteresuotas mažinti savo paliekamą anglies dvideginio pėdsaką ir, žinoma, taupyti energijos sąskaita. Prieš porą metų į Thor tarnybines stotis Opera perkėlė daugiau nei 230 mln. naršyklės Opera Mini vartotojų. Pagrindinė tokio pasirinkimo priežastis – energija iš 100 % atsinaujinančių šaltinių. O šiandien Thor savininkai Adviana savo paslaugas siūlo ir didelėms bitcoin fermoms.

Kodėl būtent šį duomenų centrą pasirinko Silk Road įkūrėjai, galime tik spėlioti, bet ekologija, matyt, tikrai nebuvo pagrindinė priežastis. Labiausiai tikėtina, jog tokį pasirinkimą sąlygojo duomenų saugumas – Islandija garsėja itin griežtais duomenų apsaugos įstatymais ir yra įvardijama kaip vienas geriausių pasirinkimų informacijos saugojimui.