Kontaktai

Naujoji Li-Fi technologija: 100 kartų greitesnis internetas už Wi-Fi

2016.02.05

Wi-Fi ryšys šiuo metu tapo toks pat įprastas, kaip vanduo iš čiaupo ar elektra iš jos lizdo. Tačiau į šios technologijos vietą kėsinasi patobulinta alternatyva. Manoma, jog netolimoje ateityje Wi-Fi technologiją pakeis naujoji Li-Fi, kuri, mokslininkų įsitikinimu, yra net 100 kartų spartesnė už dabartinę.

Li-Fi technologija dar 2011 m. buvo pristatyta Edinburgo universiteto profesoriaus Harold Haas, kai šis pademonstravo, kaip mirgėdamos lemputės gali perduoti interneto ryšį. Be to, taip perduotas ryšys yra kur kas greitesnis už mums įprastą Wi-Fi. Tyrimai laboratorijose parodė, jog naujoji technologija gali teoriškai išvystyti net iki 224 Gbps greitį. Pabandžius pritaikyti sprendimą už laboratorijos ribų, pramoninėse patalpose Taline, rezultatai buvo kur kas kuklesni – duomenys buvo persiųsti 1 Gbps greičiu. Nepaisant to, tai vis tiek kur kas greičiau nei mūsų namuose naudojamas įprastas Wi-Fi ryšys.

Li-Fi veikimo principas yra itin įdomus. Jis perduoda duomenis mums įprasta šviesa – tai lyg pažangesnė Morzės abėcėlės versija. Įsivaizduokite, kad įjungdami ir išjungdami žibintuvėlį tam tikra seka siunčiate slaptas žinutes. Tokiu pat principu – labai greitai įjungus ir išjungus LED lemputę – galima perduoti informaciją dvejetainiu kodu. Toks nuolatinis mirgėjimas vyksta itin dideliu dažniu, todėl žmonėms nekenkia ir net nėra pastebimas.

TED pranešime H. Hass tvirtino, kad žmonių namuose naudojamos LED lemputės gali būti lengvai modifikuojamos į Li-Fi siųstuvus: „Mums tereikia įmontuoti nedideles mikroschemas į kiekvieną prietaisą su minėtom lemputėm ir tokiu būdu sujungti dvi funkcijas: apšvietimo bei bevielio duomenų perdavimo. Ateityje turėsime ne tik 14 mlrd. lempučių, bet galbūt ir 14 mlrd. Li-Fi įrenginių.“

Vis tik yra vienas kabliukas. Li-Fi nuo Wi-Fi skiriasi tuo, kad duomenis perduoti naudoja šviesą, o ne radijo bangas. Tai reiškia, jog signalas negali kirsti sienų, todėl lemputės su Li-Fi siųstuvais turi būti kiekvienoje patalpoje. Antra vertus, tai yra privalumas, jei norite užtikrinti, kad kaimynai nesinaudotų jūsų bevieliu ryšiu. Be to, Li-Fi yra geresnis už Wi-Fi tuo, kad šviesa perduodamas ryšys netrukdo kitiems radijo signalams. Tai užtikrina stabilesnę ir patikimesnę interneto prieigą, pavyzdžiui, skrendant lėktuvu.

Greičiausiai Li-Fi visiškai neišstums Wi-Fi ir abi technologijos bus naudojamos lygiagrečiai. Ten, kur reikia sprendimo bevieliu ryšiu aprūpinti kelias patalpas, o apšvietimas ne visada galimas ar būtinas, labiau tiks Wi-Fi. Tačiau, kai patalpoje nebus daug kliūčių ir reikės itin didelės spartos, protingiau bus diegti Li-Fi sprendimus.