Kontaktai

Kiek vandens geria duomenų centrai?

2015.11.06

Vandens sąnaudos retai kada pabrėžiamos kalbant apie taip aušinamą duomenų centrą – svarbiausią vaidmenį dažniausiai vaidina galia, dydis, pajėgumas ir kt. Tačiau skaičiuojama, kad tipinis duomenų centras kas dvi dienas sunaudoja po olimpinio dydžio baseiną vandens. Todėl iškyla natūralus klausimas – kodėl duomenų centrai tokie ištroškę?

Amazon Web Services viceprezidentas James Hamilton šią tendenciją pastebėjo dar 2009 metais. Savo prezentacijoje duomenų centrų valdytojų susitikime J. Hamilton paminėjo, kad kalbant apie išteklių naudojimą, reikia pabrėžti ne tik elektros energiją, bet ir vandenį. Tiksliau, jo garavimą bei vandenį, sąmoningai pašalinamą iš aušinimo sistemos – šie du komponentai atsiranda aušinant duomenų centro įrangą. Vanduo ne tik garuoja – aušinimo sistemose ir aušinimo bokštuose esančiame skystyje kaupiasi nuosėdos, kurios turi būti pašalintos, antraip įrenginiai neveiks didžiausiu efektyvumu. Šalinant nuosėdas neišvengiamai tenka pašalinti ir dalį vandens iš sistemos.

Nors olimpinio baseino analogija sukuria gerą vizualinį įspūdį, ji tiksliai neapibūdina realios situacijos. Aiškesniam vaizdui pasirinkime Kalifornijoje esančius 800 duomenų centrų, kurie kasmet išnaudoja 158 tūkst. olimpinio dydžio baseinus vandens. Tipiniam duomenų centrui (15 mW) per dieną reikia net 1,36 mln. litrų vandens. Padauginus šį skaičių iš 800 duomenų centrų Kalifornijoje, o tuomet iš 365 dienų metuose, gauname neįtikėtiną dydį – beveik 400 mlrd. litrų. Nors šis skaičius atrodo milžiniškas, Kalifornijoje tai sudaro tik 0,7 proc. sunaudojamo vandens per metus, kai irigacija pareikalauja net 60,7 proc., o šiluminės energijos gamyba – 17,4 proc.

Anot J. Hamilton, vandens naudojimas yra ta sritis, kurioje ateityje galime sulaukti inovacijų. Apie inovatyvius sprendimus jau rašėme ir mes, pvz., Jungtinėje Karalystėje duomenų centro išskiriamu karštu vandeniu yra apšildomi aplinkiniai namai ir biurai. Per mažiau nei dešimtmetį duomenų centrai išsprendė elektros energijos sąnaudų klausimą, pagal galimybes pasirinkdami atsinaujinančius energijos šaltinius. Didelė tikimybė, kad per kitą dešimtmetį panašūs pokyčiai įvyks ir su vandens naudojimu ne tik duomenų centruose, bet ir kitose srityse.