Kontaktai

Kas atsitinka, kai duomenų centrams nebeužtenka žemės?

2016.02.24

Savo duomenų centrų (DC) žalumui užtikrinti įmonės pasitelkia vis inovatyvesnių sprendimų. Dalis jų į šį reikalą žiūri taip rimtai, kad net kuria duomenų centrus, kuriems žemės paviršius tampa nebereikalingas – jie keliasi ant vandens arba net neria į jį. Ir tai nėra ateities koncepcijos ar planai, o realūs, šiuo metu jau vykdomi projektai.

Duomenų centrų paslaugas teikianti JAV kompanija Nautilus Data Technologies sugalvojo, jog tausoti energijai ir vandeniui puikiai tiktų DC, kuris ne tik plūduriuotų ant vandens, bet ir panaudotų šią aplinką savo reikmėms. Vienas iš to pavyzdžių: jame esanti įranga būtų vėsinama supančiu vandeniu. Tokiu būdu vandens sunaudojimas būtų daugiau ar mažiau lygus nuliui, o tai galima vadinti dideliu laimėjimu, nes kaip rašėme anksčiau, tipinis duomenų centras kas dvi dienas sunaudoja po olimpinio dydžio baseiną vandens. Be to, Nautilus DC nenaudotų jokių kondicionierių ar vėdinimo įrenginių, todėl įmonė žada, jog tai turėtų sumažinti energijos sunaudojimą iki 30 proc., sutaupyti daugiau nei 4 mln. JAV dolerių elektros sąskaitose ir beveik 20 tonų sumažinti CO2 emisijas.

Įmonė projektui naudoja modifikuotas karines ir statybines baržas, pritaikytas vandeniui, visą IT įrangą išdėsto ant denio, o energijos skirstymo ir šaldymo įrangą laiko po deniu. Baržos gali būti lengvai perkeliamos ir panaudojamos bet kuriame uoste, kuris atitinka elektros, apsaugos ir tinklo ryšio reikalavimus. Šiuo metu Nautilus sėkmingai testuoja šį DC ir prognozuoja, kad dar šių metų pradžioje užbaigta galutinė versija turės iki 800 serverių spintų ir suvartos iki 8 MW galios.

Kita vertus programinės ir techninės įrangos gigantė Microsoft mano, jog duomenų centrų ateitis yra po vandeniu. Kompanija jau išbandė keletą autonominių duomenų centrų prototipų, kurie geba veikti keliasdešimt metrų gylyje. DC išskiria daug šilumos, todėl, juos panardinus po vandeniu, nebereikėtų oro vėsinimo sistemų – būtų naudojamas šaltas vanduo. Taip pat povandeniniai serveriai galėtų paspartinti internetinių paslaugų veikimą. Tipiniai DC įsikuria atokiose vietovėse, o didelė dalis pasaulio gyventojų yra arti vandenynų. Mažesni atstumai prilygsta mažesniam gaišaties laikui arba tiesiog didesniam paslaugų greičiui.

Po sėkmingo bandymo 105 dienas išlaikyti duomenų centro prototipą po vandeniu ir jame ištestuoti įvairius procesus, Microsoft jau stato tris kartus didesnį kapsulės formos DC pavadinimu Leona Philpot. Bendrovės tyrėjai yra užtikrinti, kad jiems pavyktų sukurti duomenų centrą, kuris galėtų gyvuoti iki 5 metų be žmonių įsikišimo ir priežiūros. Tokiu atveju bendrovėms nereikėtų nuomoti brangių patalpų savo serverių spintoms, o didžiausią potencialą Microsoft mato elektros energijos išgavime iš vandens judėjimo. Tiesa, 105 dienų testo rezultatai dar nereiškia, jog naujieji DC be problemų išgyvens ir 5 metus. Tai ir yra vienas didžiausių Microsoft galvosūkių šiuo metu.