Kontaktai

Kaip visą pasaulį aprūpinti internetu?

2016.01.14

Šiandien internetas nekelia jokios nuostabos ar įspūdžio – mums tai tėra įprasta technologija, be kurios turbūt dauguma neįsivaizduoja nė vienos dienos, nes tai priemonė ne tik darbams atlikti, bet ir pramogauti. Vis tik internetas nepasiekia 60 proc. arba 4,2 mlrd. pasaulio gyventojų. Todėl nenuostabu, jog atsiranda inovatorių, turinčių labai paprastą ir gražią idėją – aprūpinti internetu visą pasaulį. Tačiau, pasirodo, tai nėra taip paprasta, kaip atrodo. Pateikiame kelis projektus, kurių tikslas – pristatyti interneto ryšį net į pačius tolimiausius Žemės kampelius.

Google ir jos balionai. Technologijų gigantė Google nutarė suteikti internetą visiems, naudodama ne ką kitą, o balionus. Project Loon balionai sklando stratosferoje, dvigubai aukščiau nei lėktuvai. Stratosferoje yra daug vėjo sluoksnių, kurių kiekvienas skiriasi vėjo kryptimi ir greičiu. Todėl kiekvienas balionas yra pakeliamas į tam tikrą aukštį, kad patektų į reikalingą sluoksnį, leidžiantį nukreipti signalą į tam tikrą Žemės vietą. Padedami telekomunikacijos bendrovių žmonės gali jungtis prie balionų tinklo tiesiai iš savo telefonų ar kitų LTE technologiją palaikančių prietaisų. Tuomet balionas gautą signalą iš Žemės nukreipia į pasaulinį tinklą ir vartotojas savo įrenginyje gali džiaugtis sparčia interneto prieiga.

Virgin Group kels mikropalydovus. Virgin Group vadovas Richard Branson parėmė 1,5-2 mlrd. JAV dolerių vertės projektą OneWeb, kuris pasaulį aprūpinti internetu siekia šiek tiek kitaip nei Project Loon. OneWeb planuoja pagaminti 900 mikropalydovų, kurie internetą pristatys net į pačius atokiausius Žemės kampelius. Vienas toks palydovas kainuos apie pusę milijono dolerių. Projekto metu planuojama į orbitą iškelti 648 mažų palydovų tinklą, kuris teiks globalaus plačiajuosčio interneto bei telefono ryšio paslaugas. Likusieji palydovai saugiai liks Žemėje ir, reikalui esant, pakeis techninių nesklandumų patyrusį kolegą orbitoje.

Elon Musk gamins dar daugiau palydovų. R. Branson iššūkį meta kitas verslininkas E. Musk. Vienas iš Tesla Motors įkūrėjų siekia išsiųsti į orbitą keturis kartus daugiau palydovų nei žymusis britas. Tai jis ketina padaryti savo įmonės SpaceX sukonstruota raketa Falcon 9, kuri nuskraidins ir kosmose patalpins 4 tūkst. palydovų. Tiesa, dar neaišku, ar E. Musk naudojamų palydovų siunčiami signalai bus pakankamai stiprūs, jog pasiektų Žemę. Abejonių kelia ir tai, ar šių palydovų gamybos ir patalpinimo orbitoje mastai nesikerta su realybe – ekspertai nėra tikri, ar 4 tūkst. palydovų kaina bus įkandama, o gauti leidimus tiekti internetą visose pasaulio šalyse ir pats verslininkas pavadino „sunkia arba net neįmanoma misija“.

Facebook nori naudoti dronus. Facebook siūlo naudoti ne palydovus, o vis labiau populiarėjančius dronus. Tiesa, bendrovės dronas atrodo šiek tiek kitaip nei mums įprasta nedidelė nepilotuojama skraidyklė. Socialinio tinklo dronai yra šešių ar septynių standartinių automobilių ilgio, bet sveria nedaugiau kaip keturios įprastos padangos. Ant žemės esanti stotis perduoda internetą vienam dronui, o šis radijo signalu jį siunčia toliau, dronų tinklui, naudodamas „Facebook“ inžinierių sukurtą specialią technologiją. Internetas vartotojui bus prieinamas be papildomų priedų, pakaks įrenginio, galinčio naudoti bevielį ryšį.

Nors kai kurios idėjos skamba utopiškai, bet kuo jų daugiau, tuo didesnė tikimybė, kad internetu ir jo privalumais galės naudotis bet kuris pasaulio gyventojas. Tai turėtų ne tik sumažinti atotrūkį tarp šalių, bet ir paskatinti naujų idėjų, projektų, startuolių, o gal net ir pasaulinių verslų, gimusių kažkur viduryje Sacharos dykumos ar Himalajų kalnuose, atsiradimą.