Kontaktai

Kai serveriai be pertraukos veikia 16 metų

2014.11.05

Šį kartą nekalbėsime apie dar vieną įspūdingą ir keistą duomenų centrą, bet prisiminsime keletą istorijų apie serverius, kurių niekas neišjungė 16 metų arba jie veikė taip gerai, jog niekas nepastebėjo, kai statybininkai stotis užmūrijo sienomis.

Dažnas paslapčia džiaugiamės, kai galime pasigirti, jog kompiuterio neišjungėme ar neperkrovėme ilgiau nei keletą mėnesių. Kai kuriems pasiseka to nepadaryti ir keletą metų. Tačiau greičiausiai niekas neįveiks tarnybinės stoties su „NetWare 3.12“ operacine sistema (sukurta „Novell“), kuri veikė be perstojo 16 metų!

Serveris paskutinį kartą dėl atnaujinimo buvo perkrautas 1996 metais ir nuo to laiko, iki 2013 metų, be pertraukų atliko savo darbus. Jo savininkas serverį buvo priverstas išjungti, nes, kaip jis pats rašė, kietieji diskai (jų buvo du – 5,25 colio 800MB SCSI diskai) priėjo liepto galą – skleidė tokius garsus, lyg šalia važiuotų automobilis ir gatve temptų savo išmetimo vamzdį. O išardžius pačią stotį per dulkių kiekį buvo neįmanoma pamatyti jo dalių.

Tarnybinė stotis tarnavo didelės JAV finansinio sektoriaus bendrovės duomenų centre, kaip failų serveris. Nepaisant to, jog per visą tą laiką net kelis kartus ilgiau nei valandai buvo dingusi elektra, serverį išgelbėjo rezervinis elektros tiekimas. Tiesa, prie tokio rekordo greičiausia prisidėjo ir faktas, jog nuo 2004 metų serveriu naudojosi tik vienas žmogus, o jis pats nebuvo prijungtas prie išorinio tinklo.

Internete sklando dar viena istorija apie Novell serverių patikimumą. Šiaurės Karolinos universiteto (JAV) darbuotojai po ketverių metų (2001 m.) suprato, kad vienas jų serverių buvo... aklinai užmūrytas siena. Tai jam nesutrikdė sėkmingai atlikti savo užduočių ir, jei nepradėta IT įrangos inventorizacija, greičiausiai jo dar ilgai niekas nebūtų pasigedę. Technikam dingusio serverio teko ieškoti sekant paskui interneto kabelius, kol galiausia vienas atvedė prie per pastarąjį remontą pastatytos naujos sienos. Ją nuvertus viduje buvo rastas tvarkingai ketvirtus metus be jokios priežiūros veikiantis įrenginys.

Tiesa, šiandien tokios istorijos ir tokie rekordai – mažai tikėtini. Ne dėl to, jog šiais laikais kuriama įranga yra prastesnės kokybės. Tiesiog nuolatinis progresas, saugumo spragos, daug didesnis interneto paplitimas priverčia tarnybines stotis nuolat atnaujinti, o su atnaujinimais kartu jas reikia bent trumpam išjungti ar perkrauti. Pas mus ilgiausiai be pertraukos veikęs serveris dirbo 2408 dienas, t. y. daugiau negu 6,5 metų, kol buvo iškeltas į debesį. Na, o dėl virtualizacijos, kuri naudojama moderniuose duomenų centruose, vartotojai išjungto ar sutrikusio vieno serverio darbo net nepajunta – darbą be trikdžių iškart perima kitos tarnybinės stotys.