Kontaktai

Ką kalbėjome apie internetą prieš 20 metų?

2015.07.03

Senieji straipsniai apie internetą tokie pat juokingi, kaip mūsų šukuosenos ir rūbai iš foto albumų, rastų kažkur giliai pas tėvus spintoje. Štai Vice.com archyvuose atkasė 20 metų senumo žurnalo FHM straipsnį skambiu pavadinimu Kaip prisijungti prie interneto.

1995-aisiais prie interneto jungėmės klausydami pypsėjimo, šniokštimo ir kitų, tuo metu itin moderniai skambančių garsų. Kaip rašo minėto straipsnio autorius, pirkdami modemą būtinai įsitikinkite, jog jis leis pakankamai sparčiai dirbti internete: „Tereikia atsiminti, kad 14000 yra tikrai pakankamai spartu, o, jei sau galite leisti, 28800 dar geriau“. Šiandien, jungiantis prie interneto per 100 Mb/s liniją, net nejauku pagalvoti, kad kažkada 28,8 Kb/s buvo itin milžiniškas greitis. Bet tais laikais ir žodis internetas buvo rašomas pagarbiai iš didžiosios I.

O kai apie internetą kalbama taip pagarbiai, nenuostabu, jog straipsnyje yra atskiras skyrelis su keturiomis priežastimis, kodėl interneto visgi reikėtų vengti. Autoriui kyla abejonių dėl jo poveikio sveikatai: nugaros problemos, pavargusios akys ar galvos skausmai. Panašu, kad per 20 metų šioje srityje niekas nepasikeitė. Tačiau jau nebeturime jaudintis dėl milžiniškų sąskaitų už telefoną, nes internetą tiesiog turime visur ir visada už fiksuotą mėnesinį mokestį. Trečiuoju punktu FHM išskiria socialinį gyvenimą – tuo metu visiems atrodė, kad internetas tiesiog jį suvalgys. Iš dalies per dvidešimt metų taip ir atsitiko, kol galiausiai viskas persivertė ir dabar socialinio gyvenimo be interneto kaip ir neturėtume – kada paskutinį kartą informacijos apie renginį ieškojote laikraštyje ar skambinote informaciniu telefonu? Na, ir galiausia autoriui atrodo, kad internetas suris visus mūsų pinigus, nes patekę į neribotą skaitmeninį pasaulį suprasime, jog mūsų turimi įrenginiai yra prastoki ir pulsime vartyti popierinius prekių katalogus, kad paštu galėtume užsisakyti naujus spausdintuvus, kopijuoklius, papildomos atminties ar programinės įrangos. Šiandien prekės ir jų užsakymo būdas pasikeitė, popieriniai katalogai nugulė į archyvus pas močiutę kaime, tačiau internetinė prekyba ir prekių įsigijimas vienu paspaudimu išlaidų tikrai nesumažino.

Ir prieš dvidešimt metų buvo įmanoma sudaryti penketuką pačių įdomiausių internetinių tinklalapių! FHM siūlo aplankyti virtualią Luvro muziejaus erdvę, pasidomėti mokslo naujienomis Nostradamus portale, padiskutuoti apie Twin Peaks, pasimokyti Madonos dainų žodžių, na, ir be abejo, užsukti į Playboy. Ką šiandien atsakytumėte, sulaukę klausimo apie įdomiausią tinklalapį? „Erm… Google ir Facebook?“

1990-aisiais sulaukėme ir įvairių skambių prognozių: internetas nepakeis popierinio laikraščio ar valstybinių institucijų darbo principų; buvo neįsivaizduojama, jog kada nors vidutinis vartotojas kompiuterį ims kartu į žvejybą; sausų pusryčių dėžutėse jau turėjome rasti susuktus mažus monitorius, kurie, lyg magnetukai, priliptų prie šaldytuvo, o 2000-aisiais turėjo ištikti milžiniška krizė.

Šiandien tai skamba juokingai, tačiau greičiausiai po dvidešimt metų taip pat juokingai skambės ir šiandieninės prognozės. Interneto ekspertai tikisi, kad 2025 metais išplėstinė realybė ir dėvimi įrenginiai nuolat stebės mūsų gyvenimą, sveikatą, o pats internetas panaikins šalių sienas ir virtualioje erdvėje susikurs naujos valstybės. Be to, informacija internetu dalinsimės visiškai be jokių pastangų – nuolatinis informacinis srautas taps toks pat natūralus, lyg elektra. Visa tai šiandien skamba visiškai pagrįstai ir tikėtinai, tačiau juk ir 90-ųjų prognozės savu laiku buvo tiek pat rimtos, todėl nemaža tikimybė, jog po dešimties metų jos taip pat privers šyptelti.