Kontaktai

Debesyje virtualias mašinas pakeis konteineriai?

2015.02.19

Virtualios mašinos jau tapo neatskiriama duomenų centrų ir debesų kompiuterijos dalimi. Tačiau didieji rinkos žaidėjai prognozuoja pokyčius rinkoje – Google įsitikinusi, kad virtualūs konteineriai yra kitas logiškas žingsnis.

Kas jie ir kuo skiriasi nuo virtualių mašinų? Pastarosios vieną fizinį serverį padalina į keletą virtualių. Taip su viena fizine stotimi vienu metu gali dirbti keletas skirtingų klientų, naudoti skirtingas operacines sistemas. Vienas apribojimas – jie visi dalinasi to paties fizinio kompiuterio resursus. Todėl kartais, nenaudojant automatinių balansavimo technologijų, kaimynas gali pradėti triukšmauti, t. y. sunaudoti visus laisvus resursus ir nepalikti jų kitiems kolegoms, esantiems tame pačiame serveryje. Baltnetos duomenų centre nuo to vaistų turime ir apie tai jau rašėme. Tačiau virtualūs konteineriai šią problemą imasi spręsti iš esmės.

Virtualus konteineris iš esmės panašus į tikrą konteinerį – jame supakuojama viena programa, jai reikalinga operacinė sistema ir jos bibliotekos. Toks konteineris būna izoliuotas nuo kitos programinės įrangos, o jame esanti aplikacija (jei naudojamos daugelio operacinių sistemų palaikomas konteineris) gali būti lengvai perkeliama iš vienos mašinos į kitą.

Svarbiausias virtualių konteinerių privalumas – jie leidžia lengviau kontroliuoti resursų panaudojimą, t. y. galima tiksliai nustatyti kiek konkretus konteineris išnaudos serverio resursų. Tai leidžia į vieną serverį sutalpinti kur kas daugiau aplikacijų nei į tradicinę virtualią mašiną. Su pastarosioms galima pasiekti ir panašų variantą, tačiau tai reiškia, kad kiekvienai jų reikia paleisti po atskirą virtualią mašiną, turinčią atskirą operacinę sistemą. Konteinerių atveju visa tai galima padaryti ant vienos operacinės sistemos.

Virtualūs konteineriai jau egzistuoja kurį laiką, tačiau pastaruoju metu jie pradėjo sparčiai populiarėti, ypač pasirodžius Google plėtojamai platformai Docker, kuri leidžia automatizuoti virtualių konteinerių kūrimo procesą. Kol kas rinkai dar kyla šiokių tokių klausimų dėl saugumo – konteineriai vis dar negali pasiūlyti tokio aukšto saugumo lygio, kaip virtualios mašinos. Todėl šiuo metu Google savo duomenų centruose juos naudoja virtualiose mašinose – jų atsisakius resursų paskirstymo efektyvumas persikels į visiškai kitą lygį. Tą greičiausiai pamatysime jau visai netruks, nes rinka itin sparčiai tobulėja – į konteinerių traukinį be Google įšoko tokie dideli žaidėjai, kaip Red Hat, Cisco. Microsoft taip pat neseniai paskelbė, jog dirba, kad virtualūs konteineriai veiktų ir Windows.