Klientų aptarnavimas: 8 700 800 88

2019.06.27

Ideali verslo duomenų apsaugos strategija – fotografo išradimas

Amerikiečių fotografas Peteris Kroghas dar 2005-aisiais taikliai pastebėjo, kad yra dvi žmonių grupės – vieni, kuriems jau teko susidurti su duomenų praradimu ir kiti, kurių ši nemaloni patirtis laukia kažkada ateityje.

Kadangi jam pačiam tekdavo susidurti su laikmenų gedimais ir prarasti užfiksuotus kadrus, jis sugalvojo originalų metodą, padedantį gerokai sumažinti šią riziką. P. Kroghas visą laiką pasidarydavo tris skaitmeninių nuotraukų kopijas, jas laikydavo dviejų skirtingų tipų laikmenose, o vieną iš šių laikmenų saugodavo kitoje vietoje.

Vėliau šį metodą atrado sistemų administratoriai ir jį pavadino „Taisykle 3-2-1“. Išsamiau apie tai, kaip ją galima pritaikyti šiuolaikinės įmonės IT infrastruktūrai, šiek tiek vėliau. Pirmiausia apie tai, kodėl tokia taisyklė apskritai reikalinga.

Duomenis prarasti paprasčiau nei galvojame

„Daugeliui mūsų su reikšmingų ar mažiau svarbių duomenų praradimu turbūt teko susidurti asmeniniame gyvenime, – sako „Baltnetos“ produktų vadovė Lina Matusevičienė. – Tai galėjo būti netikėtas kompiuterio gedimas, telefono ar kompiuterio vagystė, kibernetinių nusikaltėlių atsiųstas virusas, kuris užšifravo duomenis, ar elementari mūsų klaida ištrinant tai, ko neketinome“.

Asmeninių duomenų praradimas turi savo emocinę „kainą“, tačiau dažniausiai neatneša didelių finansinių nuostolių. Kitaip yra versle. Šiandien daugeliui įmonių duomenys yra gyvybiškai svarbūs tam, kad verslo procesai galėtų vykti sklandžiai.

„Įmonės praranda duomenis dėl panašių priežasčių kaip ir žmonės – tai įrangos gedimas ar sugadinimas dėl išorinių veiksnių, pavyzdžiui, patalpos užliejimo, programinės įrangos gedimai. Vis dėlto dažniausiai pasitaikanti bėda yra žmogiškasis faktorius – darbuotojų klaidos dirbant su įmonės IT infrastruktūra“, – vardija L. Matusevičienė.

Tiesa, pasak L. Matusevičienės, šalies įmonės gerai supranta duomenų svarbą, rūpinasi vieno ar kito tipo jų apsauga, daro atsargines, nors ir nereguliarias, kopijas. Todėl visiškas duomenų ir kitos informacijos praradimas nėra itin dažnas reiškinys. Be to, prarastus duomenis neretai galima atkurti iš dokumentų ir kitų šaltinių, tik tam gali prireikti nemažai laiko ir papildomų darbuotojų resursų.

Kaip realybėje taikoma „Taisyklė 3-2-1“?

Tam, kad būtų apsisaugota nuo kelių aukščiau įvardytų grėsmių ir dar didesnio sąrašo įvairių sutrikimų, kurie nebuvo paminėti, IT sistemų administratoriai vadovaujasi „Taisykle 3-2-1“.

Pirmiausia, ši taisyklė „liepia“ padaryti tris skirtingas tų pačių duomenų kopijas. Vien tai padeda tūkstančius kartų sumažinti duomenų praradimo tikimybę. Pavyzdžiui, jei tikimybė prarasti duomenis yra 1 iš 100, tai trys atskiros duomenų kopijos šią tikimybę sumažina iki 1 iš 1 000 000.

Antras svarbus žingsnis – sumažinti priklausomybę nuo konkrečios duomenų talpinimo technologijos ir pasikliauti dviem skirtingais sprendimais. Pavyzdžiui, jei įmonė duomenų kopijas laiko standžiuosiuose diskuose, kurie buvo įsigyti vienu metu, o gaminant jų partiją pasitaikė brokas, yra tikimybė, kad jie „išeis iš rikiuotės“ tuo pačiu metu. Pasirinkus duomenų kopijas laikyti standžiajame ir SDD diskuose, tokio gedimo rizika taip pat sumažinama.

Trečias etapas – fizinis duomenų kopijų atskyrimas pasirenkant saugoti jas skirtingose vietose. Šiuo atveju jei vienoje vietoje dėl išorės veiksnių fiziškai sunaikinama didžioji IT infrastruktūros dalis, kitoje vietoje esantys duomenys išlieka saugūs.

„Veeam Cloud Connect“ ir „Veeam DraaS“ sprendimai

Tam, kad įmonė galėtų įdiegti visavertį duomenų apsaugos sprendimą, kuris tenkintų aukščiau išvardytus reikalavimus, jai gali reikėti nemažų investicijų. Įmonės duomenų saugumą galima kur kas paprasčiau užtikrinti pasitelkus „Baltnetos“ siūlomus sprendimus „Veeam Cloud Connect“ ir „Veeam DraaS“.

Nuotolinis rezervinių kopijų sprendimas „Veeam Cloud Connect“, pasak L. Matusevičienės, yra skirtas įmonėms, kurios nori užsitikrinti papildomą duomenų apsaugą tais atvejais, jei sutriktų pagrindinė jų IT infrastruktūra ir būtų prarasti joje laikomi duomenys bei atsarginės kopijos. Duomenų atkūrimas užtruktų nuo kelių parų iki savaičių, priklausomai nuo duomenų kiekio ir išankstinio pasiruošimo sistemų atstatymui.

Tuo metu „Veeam DraaS“ skirtas įmonėms, kurių IT sistemų darbas po sutrikimo turi būti atkurtas per kelias valandas siekiant, kad jų verslo procesai nesustotų. Šį sprendimą su „Veeam Cloud Connect Replication“ „Baltneta“ savo klientams gali pasiūlyti vienintelė Lietuvoje.

Daugiau apie „Baltnetos“ avarinio atkūrimo duomenų sprendimus: https://www.balt.net/duomenu-centras/duomenu-apsauga/avarinio-atkurimo-sprendimai/