Klientų aptarnavimas: 8 700 800 88

2013.01.29

Kodėl mobilusis ryšys dar neišnaikino fiksuotojo ryšio telefonų?

Naujienų portalas 15min.lt / Gediminas Gasiulis

2013 m. sausio 28 d.

Jau keliolika metų fiksuotajam ryšiui ekspertai prognozuoja mirtį, tačiau laikas bėga, o laidiniai telefonai neišnyksta. Maža to, į rinką šiuo laikotarpiu sėkmingai įžengė ne viena mažesnė įmonė, o tiekėjų siūlomos paslaugos išlieka ypač reikalingos verslui.

Remiantis statistika, per pastaruosius ketverius metus bendras fiksuotojo ryšio abonentų skaičius Lietuvoje sumažėjo 15,4 proc., o per mėnesį šių paslaugų klientų sumažėja vidutiniškai pora tūkstančių.

Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, pernai rudenį Lietuvoje buvo 684 tūkstančiai fiksuotojo ryšio abonentų. Ilgametė rinkos lyderė TEO turėjo per 614 tūkst. klientų, o likusieji naudojosi alternatyvių tiekėjų paslaugomis.

„Daugelyje pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvoje, fiksuotosios telefonijos rinka jau daugelį metų nesiplečia. Pokyčius nemaža dalimi lėmė technologijų raida – paplitęs mobilusis ryšys, o Lietuvoje tai lemia ir demografinė padėtis bei kintantis žmonių gyvenimo būdas bei įpročiai. Kita vertus, šis klientų skaičiaus mažėjimas yra gana palaipsnis“, – pastebi TEO Paslaugų plėtros ir rinkodaros tarnybos vadovas Nerijus Ivanauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad didžiausias „nukraujavimas“ jaučiamas tarp privačių klientų, o jį pristabdyti padeda tik patrauklūs mokėjimo planai, pavyzdžiui, leidžiantys neskaičiuojant minučių skambinti į fiksuotojo ir mobiliojo ryšio telefonus.

Verslas atsisakyti neskuba

Tarp verslo klientų fiksuotosios telefonijos paslaugų naudojimas išlieka gana stabilus. „Reikšmingą verslo klientų skaičiaus mažėjimą fiksavome ekonominio nuosmukio laikotarpiu – tuomet mažėjo įmonių padalinių ir filialų skaičius, mažėjo darbuotojų. Natūralu, mažėjo poreikis ir telekomunikacijų paslaugoms. Šiuo metu verslo klientų naudojamų fiksuotojo telefono linijų skaičius išlieka gana stabilus – mažėjimas yra itin nedidelis, ypač lyginant su kitomis pasaulio šalimis. Tačiau nuolat kinta klientų naudojamos technologijos“, – sakė N. Ivanauskas.

TEO atstovas pastebėjo, kad vis daugiau verslo klientų susidomi internetinės telefonijos (VOIP) paslaugomis ir papildomomis galimybėmis (pvz., skambučių peradresavimas į kitą telefoną net kai kalbama kita linija; įspėjimai apie praleistus skambučius el. paštu; balso konferencijos; balso paštas ir kt.).

Išskirtinis bruožas – saugumas

Kiti tiekėjai taip pat įžvelgia VOIP perspektyvas ir teigia jaučiantys augantį klientų susidomėjimą.

„IP telefonija yra žymiai lankstesnė nei tradicinė telefonija – duomenys perduodami internetu, taigi kalbėtis galima be telefono tinklų operatorių pagalbos. Šią paslaugą renkasi ne tik nauji abonentai, bet ir tradicinės telefonijos šalininkai. Tai vyksta dėl mažesnių abonentinių mokesčių – jie gali skirtis ir tris, ir dar daugiau kartų, priklausomai nuo abonentų skaičiaus ir telefono linijos pralaidumo“, – sakė kompanijos „Baltnetos komunikacijos“ Telefonijos paslaugų produktų vadovas Tomas Černiauskas.

Kodėl verslas pasaulyje dar vis renkasi fiksuotojo ryšio telefoniją? Pirmiausia, dėl saugumo: prisijungti prie patalpose esančios fiksuoto ryšio stotelės gerokai sudėtingiau nei prie bendrose patalpose ar lauke esančios komutatorinės spintos. Be to, sukonfigūravus atskirą koduotą VPN kanalą tarp dviejų abonentų pokalbių saugumui užtikrinti, jokie pasiklausymai nebūtų įmanomi.

Domisi integruotais sprendimais

„CSC Telecom“ Komercijos direktorius Pavelas Kovtunecas pastebi, kad fiksuotasis ryšys laidojamas jau bemaž dešimtmetį, tačiau, nepaisant niūrių prognozių, jis tebėra aktualus ir aktyviai naudojamas.

„Mūsų praktika rodo, kad yra verslo klientų segmentai, kurių fiksuotojo ryšio poreikiai ne tik nemažėja, bet ir nuolat auga. Dažniausiai tai yra įmonės, kurių darbo specifika nereikalauja darbuotojų mobilumo, tačiau pati telefonija yra viena iš pagrindinių įmonės darbo priemonių, – teigė P. Kovtunecas. – Nuo pat atėjimo į Lietuvos rinką mes orientavomės į integruotus telekomunikacinius sprendimus, kai fiksuotasis ryšys yra tik viena pasiūlymo dalis. Tokie sprendimai apima vidinės IT infrastruktūros sukūrimą, įrangos diegimą, duomenų, balso perdavimą ir, dažniausiai, integravimą su įmonės sistemomis.“

Ir nors verslas vis dažniau renkasi VOIP paslaugas, klasikinė fiksuotoji telefonija dar kurį laiką turės savo nišą, kurios negalės perimti nei VOIP, nei mobilusis ryšys. Pagrindinė to priežastis – technologiniai skirtumai. „Jokia kita technologija šiuo metu negali užtikrinti tokio patikimumo, kaip tradicinė telefonija. Taigi manau, kad ateityje mes matysime vis daugiau kompleksinių balso perdavimo sprendimų, kuriose bus integruotos judriojo ir fiksuotojo ryšio paslaugos, kuriose bus naudojamos skirtingos telefonijos technologijos“, – sakė „CSC Telecom“ Komercijos direktorius.