Klientų aptarnavimas: 8 700 800 88

2013.11.08

Kaip internete naršyti saugiai

Daugelis kalbėdami telefonu saugosi pasiklausymo ir neatskleidžia konfidencialios informacijos, tačiau naršydami internete į savo duomenų apsaugą dažnai žiūrime pro pirštus. Norint internetu naudotis saugiai, nereikia didelių investicijų ir pakanka žinoti kelias paprastas taisykles.

Susikurkite sunkiai „nulaužiamą“ slaptažodį

Gerą slaptažodį sudaro žodžių ir skaičių kombinacija. Idealiu atveju jis turėtų atrodyti kaip padrikas didžiųjų ir mažųjų raidžių bei skaitmenų kratinys. Specialistai pataria atskiroms paskyroms naudoti skirtingus slaptažodžius – taip galima išvengti didelių nemalonumų, jei kuri nors iš jų būtų „nulaužta“.

Natūralu, kad tik nedaugelis iš mūsų atsimins keliolika ar keliasdešimt atskirų kombinacijų, bet pasitelkus kelias gudrybes, galima išlikti saugiam ir nekankinant atminties. Visų pirma, slaptažodyje reikėtų naudoti ne anglišką žodį.Slaptažodžiui tinka visi sudėtingesni lietuviški žodžiai be lietuviškų rašmenų – Jurbarkas, arbaletas, Labanoras ir t. t. Prie žodžio reikėtų pridėti skaičių ir jį nuolat keisti. Paprasčiausias būdas – kas mėnesį prie slaptažodžio prirašyti mėnesio numerį. Sausį – JurBarKas01, vasarį – ArBaLeTas02 ir t. t. Kiekvieną skiemenį pradedant didžiąja raide, programišiams slaptažodis tampa sunkai perkandamas.

Nuolat atnaujinkite programinę įrangą

Dažniausiai ignoruojame mūsų naršyklių primygtinius siūlymus atnaujinti versiją, tačiau, specialistų teigimu, to daryti nereikėtų. „Kiekvienas naršyklės atnaujinimas – tai užlopytos saugumo spragos, kurios padeda išvengti lengvo priėjimo prie Jūsų duomenų piktavaliams“, – sako IT paslaugų bendrovės „Baltnetos komunikacijos“ produktų vadovė Giedrė Čebelė.

Ypač dažnai reikėtų atnaujinti antivirusinę programinę įrangą. Jas kuriantys specialistai kiekvieną dieną tobulina Jūsų kompiuteryje esančią antivirusinę programą, taip padarydami ją atsparesne nuolat atsirandančioms naujoms kenkėjiškoms programoms ir kompiuterių virusams.

Saugiai naudokitės elektroniniu paštu

Auksinė taisyklė – trinkite bet kurį įtartiną laišką su nuoroda ar prisegtuku, net jei jį atsiųstų Jūsų draugas.

Paspaudus tokią nuorodą ar atsidarius prisegtuką, kompiuteris dažniausiai užkrečiamas kenkėjiškomis programomis. Kai kurios jų tiesiog naudoja vartotojo paskyras šlamšto siuntimui, tačiau yra ir tokių, kurios gali padaryti rimtos žalos kompiuteriams ar net pavogti naudotojo tapatybę.

Saugokite savo tapatybę internete

Viešuose šaltiniuose, o ypač socialiniuose tinkluose, reikėtų neatskleisti per daug asmeninės informacijos: gimimo datos, adreso, telefono, elektroninio pašto adreso, asmens kodo ar kitų svarbių duomenų.

Atsiminkite – tokių duomenų atskleidimas nepažįstamiems žmonėms socialiniuose tinkluose yra tolygus ėjimui gatve rankose laikant plakatą su tais pačiais duomenimis. Taip pat prisiminkite pirmąjį patarimą – turėti stiprius slaptažodžius ir reguliariai juos keisti. Tapatybės vagystės yra vienas sparčiausiai plintančių nusikaltimų virtualioje erdvėje. Tokiu atveju padaroma žala gali būti skaičiuojama dešimtimis tūkstančių litų, net nekalbant apie sugaištą laiką.