Klientų aptarnavimas: 8 700 800 88

2013.02.22

Ekskursija po moderniausią Baltijos šalyse „Baltnetos“ duomenų centrą

Portalas FWD.lt / Edgaras Apšega

2013 m. vasario 21 d.

Į „Baltnetos“ duomenų centrą investuota apie 10 milijonų litų. Už šiuos pinigus viskas pastatyta ir suprojektuota buvo nuo pat pamatų galvojant apie saugumą. Vien sklypo paieškos truko apie pusantrų metų. Dabar Vilniaus prakraštyje esantį plotą juosia apsauginė tvora, o perimetrą stebi apie 20 kamerų.

Saugumas – vienas iš pagrindinių „Baltnetos“ tikslų

Jau minėtos stebėjimo kameros, visą parą budintys apsauginiai tėra išorinės saugumo priemonės. Į duomenų centro teritoriją iš skirtingų pusių įeina po du elektros energijos ir šviesolaidžio interneto įvadus. Suprantama, jeigu vienoje ar kitoje vietoje prakertamas laidas, duomenų srautas ar elektra keliauja kitu keliu.

Šalia pagrindinio pastato stovi trys generatoriai, kurių tikslas yra gaminti elektros energiją tais atvejais, kai nutrūksta abu elektros įvadai ar tiesiog dingsta iš miesto tiekiama elektra. Tokiam incidentui įvykus, automatika per 10 sekundžių paleidžia dyzeliu varomus generatorius, kurie pripildytais bakais gali dvi paras išmaitinti pilnu pajėgumu dirbantį duomenų centrą.

Aušinimo agregatai taip pat stovi lauke. Nesunku atspėti, kad jo tikslas yra aušinti serverines patalpas. Tiesa, atjungus vieną iš 2 pagrindinių įrenginių, aušinimo galios vis tiek pakaktų pilnos apkrovos duomenų centrui aušinti. Pasak „Baltnetos“ atstovo, naudojami tam tikri technologiniai sprendimai (kaip kad nuotraukoje pavaizduotas aušinimo vamzdynas, su dvejais įvadais ir išvadais) duomenų centrui leidžia turėti mažesnes elektros sąnaudas ir dėl to pasiūlyti konkurencingesnes paslaugų kainas.

Pagrindinis pastatas taip pat apgalvotas saugumui užtikrinti. Pats sumanymas yra „pastatas pastate“, t.y. serverinė ir kita įranga slepiasi po dar vienu pastatu. Visa tai suteikia atsparumą elektromagnetinėms bangoms. Paties duomenų centro pastato viduje nėra mobilaus ryšio.

Unikalus ir iš vidaus

Pirminis pastatas, vadinamas buitiniu, taip pat su įdomiais sprendimais. Yra atskira patalpa klientams, kurie praktiškai gali ten ir kelias dienas tvarkyti savo serverinę įrangą prisijungę prie vietinio tinklo. Yra atskira patalpa įrangos išpakavimui (kad dulkės nepatektų į serverių patalpas), bei šalia jos bendrai naudojamas sandėlys.

Prie durų į kitą pastatą – patį centrą – apsaugos darbuotojų patalpa. Verta paminėti, kad buitinės patalpos yra pajungtos ant atskiros elektros grandinės ir turi atskirus nepertraukiamo maitinimo šaltinius (UPS), vėlgi, tai yra dar viena saugumo priemonė. Iš buitinių patalpų į pagrindinį centro pastatą veda dvejos durys. Pro vienas galima patekti į serverines patalpas, o pro kitas gali įeiti tik darbuotojai, kur stovi kur kas brangesnė įranga. Visos pastate naudojamos durys gali apie valandą sulaikyti gaisro plitimą, o serverių ir kitos įrangos pastato stogas yra hidroizoliuotas, tad gesinant ugnį, vanduo neprasiskverbs į vidų.

Įdomūs sprendimai taupant elektros energiją

Šiame pastate yra dvi kameromis stebimos patalpos pritaikytos serveriams, kuriose telpa po 48 serverių spintas (vienoje spintoje telpa 42 serveriai). Ekskursijos metu viena iš šių patalpų buvo tuščia. Serverinėje grindys yra pakeltos nuo žemės, kurios turėtų gelbėti užpylimo atveju. Spintose, tarp serverių yra specialūs aušinimo agregatai, kurie stebi į serverius paduodamo oro temperatūrą. Šių įrenginių yra dvigubai daugiau, nei jų reikėtų norint išlaikyti maksimalų aušinimą.

Tarp serverių spintos yra įtaisytas inovatyvus koridorius, kuris neleidžia serverių išmetamam šiltam orui pasklisti į aplinką. Toks sprendimas ne tik leidžia išlaikyti mažesnę patalpos temperatūra, bet ir sutaupyti iki 20% elektros energijos, kuri būtų naudojama tos pačios patalpos vėsinimui.

Serverių apsaugai nuo gaisro yra įmontuota inertinių dujų priešgaisrinė sistema. Azoto ir argono mišinys sumažina patalpoje esančio deguonies lygi iki jo nebeužtenka degimo procesui. Dujos gali būti paleistos dviem būdais: rankiniu arba automatiniu. Specialūs palubėse esantys davikliai stebi optinį kelią tarpusavy, o kelyje atsiradus dulkėms, dūmams ar garams automatiškai yra paleidžiamos dujos. Patalpoje įmontuoti galingi siurbliai po incidento ištraukia inertines dujas.

Elektros energijos paskirstymo ir užtikrinimo patalpa – brangiausia duomenų centre

Kitoje pastato pusėje, į kurią gali patekti tik darbuotojai, yra dvi ryšio, elektros paskirstymo ir inertinių dujų patalpos. Ryšio patalpos yra įdomios tuo, kad tai yra visoje grandinėje mažiausias atstumas tarp dviejų ryšio kelių. Nei mieste, nei kitame objekte, pasak „Baltnetos“ atstovo, mažesnio atstumo nerasite.

Viena įdomesniu patalpų yra būtent elektros energijos komutavimo ir užtikrinimo, kuri „Baltnetai“ atsiejo daugiausiai. Po šios patalpos grindimis yra variniai, maždaug riešo storio laidai. Iš viso duomenų centre yra apie 17 km vario laidų. Patalpoje esantys įvairūs įrengimai komutuoja elektros energiją po visą pastatą. Specialios spintos su nepertraukiamo maitinimo šaltiniais, užtikrina nenutrūkstamą energijos tiekimą.

Energijos kaupimui „Baltneta“ naudoja akumuliatorius, kurių uždavinys yra palaikyti elektros energijos tiekimą pastatui, kol maitinimas bus perjungtas iš generatorių. Su turimais akumuliatoriais, pilnu pajėgumu dirbantį duomenų centrą, galima užmaitinti iki 10 minučių. Su šiai dienai veikiančia serverine įranga šie akumuliatoriai jiems gyvybę palaikyti gali beveik 10 valandų. Įdomus faktas: šioje patalpoje grindims tenka išlaikyti nemažai svorio – vienas kvadratinis metras laiko apie 4 tonas svorio.

Inertinių dujų balionai pildomi Vokietijoje

Ir paskutinė, mažiausia patalpa – inertinių dujų sandėlys. Vėlgi „Baltnetos“ duomenų centras jų turi dvigubai daugiau nei reikėtų užgesinti didžiausią gaisrą. Balionai yra sugrupuoti ir numatyti tam tikroms atskiros patalpos, tam kad neišnaudoti visų iš karto. Žinoma, serverių patalpoms skiriamas didesnis inertinių dujų balionų skaičius. Įdomu yra tai, kad šie balionai yra pildomi Vokietijoje, tad papildymo procesas užtrunka dvi paras.

Įdomi statistika

„Baltnetos“ duomenų centre iš viso gali veikti 4368 serverių, o pačiam centrui suteikta „Tier 3“ kategorija (iš 4 galimų), tad veikimo prastova per metus laiko negali būti ilgesnė nei 1,6 valandos.

Per mėnesį duomenų centras suvartoja tiek elektros, kiek vidutinis namų ūkis (250 kWh) suvartoja per 10 metų.

Elektros patalpos grindys pakeltos nuo žemės net 1,7 m tam, kad galėtų susilenkti minėtas gryno vario kabelis. Kaip jau minėjau, pakeliamos grindys atlaiko 4 t/m2 statinį svorį.