Klientų aptarnavimas: 8 700 800 88

2012.11.13

Ar verslui tinka masėms skirti IT produktai?

15min.lt

2012 m. lapkričio 13 d.

Net ir padiskutuodami apie duomenų saugumą, vartotojai kasdien noriai naudojasi pasaulinių korporacijų teikiamais nemokamais informacinių technologijų (IT) produktais ir paslaugomis. Verslas neatsilieka ir neretai naudoja tas pačias, iš esmės privatiems vartotojams skirtas, IT paslaugas – „Google“ programinę įrangą informacijos saugojimui „debesyse“, nemokamus „Skype“ vaizdo ir garso skambučius bei daugybę kitų.

Tačiau ar verslui tinka tai, kas pritaikyta privatiems vartotojams? Džiaugiantis mažesniais (arba nuliniais) kaštais, retai susimąstoma apie jautrių verslo duomenų saugumą.

Pavyzdžiui, įmonėse neretai naudojamas „Google“ produktas – „Google Apps“ paketas su elektroninio pašto, kalendoriaus, dokumentų redagavimo, prezentacijų kūrimo ir kitomis paslaugomis. Jei verslo poreikiams jo nepakanka, už nedidelį mokestį paketas gali būti išplečiamas, pavyzdžiui, padidinant el. pašto dėžutės talpą.

Dar didesnio populiarumo susilaukė nemokamos „Skype“ paslaugos – Lietuvoje verslas apskritai retai ieško kitų vaizdo konferencijų sprendimų.

Vis dėlto nereikėtų pamiršti, kad, pavyzdžiui, naujoji „Google“ privatumo politika suteikia kompanijai beveik neribotą prieigą prie vartotojų, taigi – ir verslo, duomenų. Be to, „Google“ su vartotojais nepasirašo jokių įsipareigojimų dėl duomenų saugumo užtikrinimo ar jų nepateikimo tretiesiems asmenims. Privatūs ir verslo vartotojai negauna garantijų, kad „Google“ serveriuose saugomų duomenų nepareikalaus, tarkime, JAV vyriausybė, o šios šalies įstatymai jai suteikia tokią teisę.

„Skype“ paslaugos taip pat yra sulaukusios kritikos dėl spragų, atveriančių galimybę pašaliniams stebėti skambučius ir sukeliančių grėsmę svarbių verslo duomenų saugumui.

Paradoksalu, tačiau šiais metais bendrovės „Baltnetos komunikacijos“ atliktos apklausos duomenimis, Lietuvos įmonės daugiausia dėmesio skiria duomenų perdavimo saugumui diegdamos vaizdo konferencijų sprendimus... Ir tuo pat metu šioms konferencijoms kol kas renkasi gana rizikingą sprendimą – „Skype“.

Galima rasti ir daugiau kasdieninių pavyzdžių, kaip deklaruodamas siekį apsaugoti savo duomenis ir tam pasitelkdamas atitinkamas priemones (pavyzdžiui, dubliuodamas įmonėje laikomus dokumentus) verslas nesusimąsto apie likusias esmines spragas, tokias kaip duomenų nutekėjimas kasdieniniame susirašinėjime ar vaizdo skambučiuose.

Vis pamirštame, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose, o renkantis nemokamas paslaugas nevertėtų taupyti saugumo sąskaita. Juk jei įmonė per klaidą ištrintų svarbius duomenis ar klaidingai išsaugotų dokumentus, „Google“ negalėtų pateikti ištrintųjų duomenų kopijų, tačiau tai nebūtų problema tokių specializuotų paslaugų verslui tiekėjui.